Psikiyatrik bir rahatsızlığı olup malülen emekli olmak isteyenlerde aranan şartlar hangileridir?

Psikiyatrik rahatsızlık sigortalılıktan sonra başlamışsa;

 • 10 yıldır sigortalı olma
 • 1800 gün ödenmiş prim

Birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malül olan sigortalılar içinse;

 • 1800 gün ödenmiş prim

şartları aranmaktadır.

Bu şartları karşılayan kişilerin rapor almaları gerekir.

Bu rapor;

 • Devlet Üniversite Hastaneleri
 • Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
 • Askeri Hastaneler
 • Bu nitelikte hastanelerin bulunmaması durumunda Devlet Hastaneleri’nden alınmış olmalıdır.

Rapor Sonucu;

 • Çalışma gücününü %60 kaybı,
 • Psikolojik/Psikiyatrik rahatsızlığın tedaviye rağmen çalışma olanağı vermemesi yada işlevselliğin düzelmemesi,

şeklinde olmalıdır.

Psikiyatrik/Psikolojik Rahatsızlıklar Listesi

 • (IQ 50 ve altı)Zeka gerilikleri
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen şizofreni ve alt tipleri
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen şizoafektif bozukluk
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen sanrısal bozukluklar
 • Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen atipik veya başka türlü sınıflandırılamayan psikozlar
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen progresyon gösteren ve çalışma olanağı vermeyen bipolar bozukluk
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma olanağı vermeyen beyin hasarı, beyin işlev bozukluğuna bağlı davranış bozuklukları (organik kişilik ve davranış bozukluğu, frontal lob sendromu, v.b.)
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma olanağı vermeyen psikotik özellikli kronik obsesif kompulsif bozukluk, kronik travma sonrası stres bozukluğu ve komorbiditesi (Tedaviye direnç protokollerinin uygulandığını gösteren tıbbi belge ve dokümantasyonlarının dosyada mevcut olması gerekir.)
 • Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma olanağı vermeyen beyin hasarı, beyin işlev bozukluğu ve bedensel hastalıklara bağlı ruhsal bozukluklar (organik bipolar tiplerini içerir, organik sanrılı bozukluk, demansiyel ve amnestik v.b. tablolar)
 • Yaygın gelişimsel bozukluklar(otistik bozukluk, asperger v.b.)

88 yorum “Hangi Psikiyatrik Hastalar Malülen Emekli Olabilir?

 1. ıyı gunler ruhsal ve duygusal bozuklukdan 100 de 45 engellı raparu aldım 5 yıldır agır pıskolojı ılacları kullanıorum dukkanım var bagkurluyum bagkurum 2 yıl oldu 8 yıl sonra malulen emeklılıge basvurup 100 de 60 rapar verırlerse malulen emeklı olabılırmıyım tesekkurler

 2. ıyı gunler ruh ve sınırsel bozuklukdan engellı raporu aldım 100 de 45 100 de 60 rapor alıp malulen emeklı olabılırmıyım bagkurum 2 yıl oldu 8 yıl sonra basvuru yapabılırımıyım malulen emeklı ola bılmek ıcın

 3. Selamünaleyküm 1979 doğumluyum sigorta giriş tarihim 1998 toplam gün sayısı 3950 uyku apnesi bel fıtığı boyun fıtığı her iki kulakta kalıcı işitme kaybı tansiyon var raporlarında var vergi indirimi alıp malulen emekli olabilir miyim

  1. Aleykümselam Cengiz Bey. Bu yazı sadece psikiyatrik bozukluklara sahip hastaların malülen emekliliği ile ilgili bilgileri içermektedir. Bahsettiğiniz rahatsızlıklarla ilgili malülen emeklilik şartları hakkında bilgimiz yoktur.

 4. Bipolar bozukluk var 3305 iş günüm var askerde başladı artık emekli olabilirmiyim halin 35 yaş iş bulamıyorum

  1. Merhaba.
   ‘Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen progresyon gösteren ve çalışma olanağı vermeyen bipolar bozukluk’ malülen emeklilik kriterlerinde var. Ancak emekli olup olamayacağınızı öğrenmek için bir devlet üniversite hastanesi veya eğitim araştırma hastanesine başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

  2. Bende bipolar bozukluk var her gördüğüm bulduğum işte 1 sene ortalama çalışıp ayrılıyorum3305 günüm var askerde başladım bu ilaçlara 9 aydır işsizim % kaç alırım rapor ilaçları ne kadar zamandır yiyecem daha omur boyu mu yiyecem devlet hastanesine gittiğimde hangi testleri tetkikleri yapacaklar ayrıca sağ kulak işitme kaybı var in duymuyor buda rapora yansıtmış iyi günler

 5. iyi günler ben devlet memuruyum . 2011 yılında gerçekleşen deprem neticesinde psikolojim altüst oldu. Kurulan cadır kente gelen psikolog memur olmamdan dolayı yer değiştirmemin uygun olacağını söyledi ve devlet hastanesinden sağlık kurullu raporu aldım. teşhis olarak POST TRAVMATİK STRES BOZUKLUĞU teşhisi konuldu. 1 yıl boyunca gece hiç uyumadım. sadece gündüzleri uyudum.
  şuan bile evde otururken yoldan geçen arabanın sesi beni sanki deprem olmuşcasına korkuturyor. bazen gece uykumdan uyanıp lambaya bakıyorum deprem mi oldu diye . bu raporu kullanıp emekli olmam yada yer değiştirmem mümkün mü

  1. Merhaba. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yukarıdaki şartları karşılıyorsanız malülen emekli olma ihtimaliniz var. Bunun için lütfen en yakın devlet üniversite hastanesi veya eğitim araştırma hastanesine başvurunuzu yapın.

 6. Merhaba iyi günler ben devlet memuruyum benim şöyle rahatsızlığım var ve bu rahatsızlığım iki ay önce başladı. Gece karanlıktan çok korkuyorum ışık yakmadan uyuyamıyorum dikkat ve konsantre eksikliğim var, bir konuya odaklanamıyorum,yüksekten korkuyorum,günlük iki üç saat anca uyuyabiliyorum ve her gün rüyadan korku ile uyanıyorum tekrar uyumak istemiyorum,Bazen değişik hal ve hareketler yapiyorum. Tedavi olduğumda doktor hocam bana ilaç verir mi? Tedavi süreci nasıl devam eder? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

  1. Merhaba.
   Yaşar Bey, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tedavinizle ilgili size en iyi cevapları doktorunuzun vereceğini belirtmek isteriz. Eğer sizin için gerekli ve zaruri ise ilaç tavsiyesinde de bulunabilir, ihtiyaç duyulmazsa bir psikolog ile görüşmenizi de tavsiye edebilir. Süreç ve tedavinin tüm aşamalarını sizi muayene eden hekimden öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın