Küçük Çocuklarda Isırma

Hayatın ilk iki yılı temel güven duygusunun oluştuğu oldukça önemli bir dönemdir. Bir insanın davranışlarının şekillenmesinde hayatının ilk iki yılının etkisi çok büyüktür.  Bu dönem çocuğa bakım veren kişi ile bebek arasında kurulan bağın etkisini görebilmekteyiz. Böylece anne ve çocuk arasında kurulan bağın etkisi göz önünde bulundurarak dengeli davranışlar sergilemek gerekir. Çocuğun öfkesine öfke ile karşılık vermek, çocuğa fiziksel şiddet uygulamak veya bir çocuğu durduk yerde öfkelendirmek, nedensiz yere kızmak onun hayatının ilk iki senesini de ve sonrasını da çok olumsuz etkilemektedir.

Her çocukta belli başlı davranış kalıpları mevcuttur. Yeni doğan bebeğin emme refleksi ile elini ağzına götürmesi, elini emmesi, yedi aylık bir bebeğin ayaklarını hızlı hızlı ileri geri oynatması, dokuz aylık bebeğin emekleme davranışı, bir yaş bebeğinin merakla her yeri karıştırmak istemesi gibi iki yaş çocuğunun da konuşmak için gayret etmesi ve bununla beraber, bazı öfkeli davranışlar göstermesi doğal bir süreçtir. Isırma, vurma, tekmeleme eylemine sıkça rastlanır iki yaşındaki çocuklarda. Ne denirse aksini yapmaya çalışır. Kendi isteklerinin derhal yapılmasını ister.

Bu dönem her anne baba için zor olduğu kadar çocuk için de zor bir dönemdir. Ebeveyn için artık karşısındaki kişi bir bebek değildir, tam anlamıyla bir çocuk da değildir. İki yaş çocukları her hangi bir eyleme geçerken çok bilinçli hareket etmezler. Bir hareketin sonucunu düşünmeden davranırlar. Tehlikeler karşısında hala korunmasızdır. Bu nedenle ailelere çok iş düşer. Fakat burada anne ve babanın çocuğa sınırlar koyması, yaptığı şeyin güzel olmadığını çocuğa geri bildirimde bulunması, oldukça kabul edilir bir yöntemdir. Bu dönemde ki çocuklara kızmak, bağırmak veya davranışa misilleme yapmak çocuktaki olumsuz davranışı pekiştirmekten öteye geçmez.

Mesela iki yaş çocuklarında ısırma davranışı sıkça görülür. 0-2 yaş dönemi bebeklik dönemidir. Bu dönemde bebek meme emer. Bir yaşını tamamlayana kadar diş çıkarmaya devam eder. Bebeklik döneminde dişleri olmadığı için ara sıra damakları ile annenin meme ucunu ısırır ve bu alışkanlık haline gelir. Aslında yapmak istediği şey çıkmakta olan diş yerlerini kaşımak amaçlıdır. Bebek ısırdıkça anne sızlanmaya bazen de çığlık atmaya başlar ve bazen ceza vermek isteyip meme vermek istemeyebilir. Anne sızlandıkça, bağırdıkça, bebek yaptığı ısırma davranışının hayat bulduğunu görür ve bunu devam ettirir. Çünkü tam olarak yaptığı ısırma davranışının neye karşılık geldiğini anlamamıştır. Bu davranışı tekrar ettikçe “yakın çevredeki insanlar eğer güler ve ah ne güzel ısırdı” gibi sözcükler kullanırsa çocukta ısırma davranışı pekişir. Durumu bir tür oyun olarak değerlendirip başka insanlar üzerinde de denemek ister. Kreş ortamında, okul ortamında aile içinde sürekli olarak ısırma eylemini sürdürür.

Sonuç olarak çevresel faktörler davranışın gelişmesinde çok önemli etkiye sahiptir. Bunda anne ve babanın kapsayıcı ve normal düzeyde koruyucu tutumu olumsuzlukları bertaraf etmekte etkilidir. Çocuk ısırma eylemine geçtikçe sözel olumsuz geri bildirim verilebilir ama bu uyarı niteliğinde olmalıdır. Tehdit içeren uygulamalardan ve sözel ifadelerden kesinlikle kaçınılmalı, ısırma davranışını olumlu ve komik gibi gösteren bir tutum içerisine de girilmemelidir.

24 yorum “Küçük Çocuklarda Isırma

 1. Merhaba kızım 18 aylık ve sınırlenınce istediğ bişey olmayınca kendını ifade edemeyınce kendı ellerını ısdırıyor ne yapmam gerektığını artık bılmıyorum.

  1. Fatma Hanım merhaba. Bunun nedeni kendini ifade edememe veya isteklerinin gerçekleşmesine karşılık manüpilatif bir davranış olabileceği gibi başka sebepleri de olabilir. Bununla ilgili daha ayrıntılı ve kesin bilgi için bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

 2. Merhaba
  21 aylık erkek bebeğim küçük bebek ve çocukları oyun sırasında birden ya ısırıyor yada yüzlerini tırmalılıyor.Bunu çok nadir bizede yapıyor.İzlenimimize göre konuşamadığı için yapmak istediği eylemi anlatamamasından kaynaklandığını ve sinirlendiğinden dolayı yaptığını düşünüyoruz.Sizin görüşünüz nedir?

  1. Merhaba. Bunun nedeni kendini ifade edememe olabileceği gibi başka sebepleri de olabilir. Bununla ilgili daha ayrıntılı ve kesin bilgi için bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

 3. Merhaba benim oglum dort yasina girecek ve surekli kiyafetlerini agzina koyup isiriyor ve yirtiyor dikkatini dagitiyorum yine yapiyor ne yapmam lazim yardimci olun lutfen

  1. Merhaba.
   Çocukların 2 ila 3 yaşlarından itibaren herhangi bir nesneyi ağzına almaları ve ısırmaları bir probleme işaret ediyor olabilir. Bu nedenle bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

  2. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda herhangi bir problem olduğuna dair kesin bir kanıya varmış değiliz, sadece varsayımda bulunduk. Ancak kesin ve ayrıntılı bilgi edinebilmeniz için bir uzmanla yüz yüze görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

  3. Durum soyle burda uzman bi doktor yok gorusmek icin oglum cocukluktan parmak emme aliskanligi var kardesi ile arasinda 1.5 yas var surekli kavga ediyorlar kardesini dovuyor babalari askere gitti 1sene uzak kaldilar oglumun parmak emdigini doktora soyledim doktor bana uzerine gidip parmagini emme demeyin cocuk inat edip emer tv de cizgi film izlerken bi bakiyorum kiyafetlerini agzina aliyor neden yapiyorsun diyorum yapnicam diuo ozur de diliyor sonra yine yapiyor krese yolladim bi gun gitti ikinci gunu babasi ile gitti babasindan ayrilmak istemedi ben getirince sorun cikarmiyor babasi ile gidince agliyor onu birakmak istemiyor yollamadim simdi ise yeni yapmaya basladi kiyafet isirmaya bir aydir kiyafet agzina aliyor islatiyor anlatoyorum yapmicam diyo kafam allak bullak oldu burda da uzman cocuk psikologu yok doguda

  4. Merhaba, benim kızım 19 aylik ve ben çalışan bir anneyim. 1 yılda 4 bakici değiştirdik ve son olarak kreşe kadar gunduz anneannesi bakıyor ve hız haftaici anneanne de kalıyor hafta sonları evimize geçiyoruz. Yani çocuk evde olmadığı içinmi bilmiyorum ama oldukça hırçın davranıyor. En büyük sorun istediği birşey olmayınca veya tehlikeli biryerlerle çıkmaya calistiginda engelledigimizde hemen ısırmaya çalışıyor. Ben direk isirmiyorsun opmek istiyorsun sanirim diyorum hemen ısırmayı bırakıp öpüyor. Geçenlerce 26 aylik kuzeninin yanağını ısırdı ve resmen parçalayacaktı, hep ilgiyi kendinde istiyor. Özellikle biz eve geldiğimizde akşamları çok hırçın davranıyor ve sinirlendiğinde kafasini da vuruyor. Aslında bir pedagoga götürdük ve sorunun bize karşı öfkesi olduğundan düşündük. Çünkü onu bırakıp ise gidiyoruz diye gündüz daha sakinken akşamları veya haftasonlari daha çok yapıyor. Kriz anlarında nasıl davranmaliyiz? Başını vurmasını izin vermiyoruz yada isirmasina ama bunarı tamamen nasıl unutturabiliriz. Bilgilerinizi rica ederim.

  5. Merhaba.
   Sayın Elif Akkan, bahsettiğiniz durumu yaşayan başka ebeveynlerle de karşılaştığımızı söylemek istiyoruz. Yaşadığınız durum için düzenli olarak çocuk psikoloğuna gitmenizi öneriyoruz. Tek bir görüşme yerine aralıklarla ve düzenli yapılacak görüşmeler daha yararlı ve etkili olacaktır.

 4. Merhaba benim kızım 7,5 aylık. Oturduğu yerden kalkmak istediginde ya da elimdeki birseye uzandığında ve ben vermediğimde hemen elini ısırıyo.Dünde uyandığında dönmeye çalışmış battaniyesine dolanmış çabalıyordu ama dönemiyordu sinirden ısırmaktan elini kızartmıştı :((

  1. Merhaba.
   0-2 yaş oral dönem dediğimiz bir dönemdir ve bebeklerin bu dönemde ellerini veya başka nesneleri ağızlarına götürmeleri normal kabul edilir. Fakat kırmızılık şeklinde iz çıkaracak kadar ısırma bebeğin bir problemine işaret ediyor olabilir. Bu problem geçici de olabilir veya zamanla kendiliğinden bitebilir. Ancak yine de bir çocuk psikoloğu/pedagoğu ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 5. Merhaba benimde bir sorum olacak oğlum 18 aylık inatlaşma anında genelde bizi ısırmak istiyor. Dediğimiz gibi hem sozEl oalrak yanlış olduğunu camimizin yandigimizi belirtip izin vermiyoruz isirmasina fakat bu sefer kebdi elini çok şiddetli bir şekilde ısırıp ağlıyor. Dikkate alnamaya çalışıyorum anlatiyorum ama olmuyor ne yapmam lazım ne olur bir akıl verin

  1. Merhaba. Çocukların yaptıkları davranışları anlamak için onu dikkatle izlemeli ve hangi durumlarda bu davranışın ortaya çıktığı, kime karşı sıklıkla yaptığı ve hangi durumlarda bu davranışı gerçekleştirdiğini bilmek önemlidir. Bununla birlikte genel olarak çocukların bu yaşlarda ebeveynlerin aksine bazı tutumlarda bulunmaları onların genellikle arzularının ya sürekli yerine getiriliyor oluşundan olabilir, ya da normal olan arzu ve isteklerinin çocuk tarafından anlaşılamayacak bir şekilde karşılanmamasından kaynaklanıyor olabilir. Kısaca bu davranış sonrası çocuğun neyi elde ettiği önemlidir. Bu yüzden inatlaşma anında sakin kalmaya dikkat ederek çocukla etkileşim halinde olan diğer bakımverenlerle (baba, anneanne, babaanne v.b.) aynı tutum doğrultusunda hareket etmenizi önemle belirtmek isteriz. Çoğu konuda ebeveynlerin ve bakımverenlerin ortak fikirde olması ve çocuğa bunu yansıtması önemlidir.

 6. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Ama mesela ne gibi sözel veya fiilen yapmam lazım biraz daha bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler….

  1. Çocuğunuzu dikkatle izleyip sizi ısıracağını hissettiğiniz an kendinizi ondan uzaklaştırmaya çalışın. Aynı zamanda eğer uzaklaşamıyorsanız onu fiziksel müdahale ile engelleyin. Kendinizi ısırması karşısında savunun. Örneğin ısıracağı an onun başını tutup size daha fazla yaklaşmasını engelleyebilirsiniz.

 7. 18 aylık oğlum var ve sadece beni ısırıyor ayrıca bişeler demeye gayret ediyor …ısırdığı zaman ısırma diye söylüyorum ama yine devam ediyor ısırmaya ne yapmalıyım yardım edin her tarafımı ısırmaktan morardı

  1. Merhaba.
   Buna izin vermemenizi tavsiye ederiz. Sözel ifade dışında fiilen de sizi ısırmasına izin vermeyiniz. Bunun dışında yaşadığınız problemler varsa lütfen en yakın uzmandan yardım alın!

  1. Merhaba.
   İlginiz için teşekkür ederiz.
   En yakın sağlık kuruluşunda bulunan çocuk psikiyatrisi servisinden randevu alıp çocuğunuzu kapsamlı bir muayeneye tabi tutmanızı önemle belirtmek isteriz.

Bir Cevap Yazın