Küçük Çocuklarda Isırma

Hayatın ilk iki yılı temel güven duygusunun oluştuğu oldukça önemli bir dönemdir. Bir insanın davranışlarının şekillenmesinde hayatının ilk iki yılının etkisi çok büyüktür.  Bu dönem çocuğa bakım veren kişi ile bebek arasında kurulan bağın etkisini görebilmekteyiz. Böylece anne ve çocuk arasında kurulan bağın etkisi göz önünde bulundurarak dengeli davranışlar sergilemek gerekir. Çocuğun öfkesine öfke ile karşılık vermek, çocuğa fiziksel şiddet uygulamak veya bir çocuğu durduk yerde öfkelendirmek, nedensiz yere kızmak onun hayatının ilk iki senesini de ve sonrasını da çok olumsuz etkilemektedir.

Her çocukta belli başlı davranış kalıpları mevcuttur. Yeni doğan bebeğin emme refleksi ile elini ağzına götürmesi, elini emmesi, yedi aylık bir bebeğin ayaklarını hızlı hızlı ileri geri oynatması, dokuz aylık bebeğin emekleme davranışı, bir yaş bebeğinin merakla her yeri karıştırmak istemesi gibi iki yaş çocuğunun da konuşmak için gayret etmesi ve bununla beraber, bazı öfkeli davranışlar göstermesi doğal bir süreçtir. Isırma, vurma, tekmeleme eylemine sıkça rastlanır iki yaşındaki çocuklarda. Ne denirse aksini yapmaya çalışır. Kendi isteklerinin derhal yapılmasını ister.

Bu dönem her anne baba için zor olduğu kadar çocuk için de zor bir dönemdir. Ebeveyn için artık karşısındaki kişi bir bebek değildir, tam anlamıyla bir çocuk da değildir. İki yaş çocukları her hangi bir eyleme geçerken çok bilinçli hareket etmezler. Bir hareketin sonucunu düşünmeden davranırlar. Tehlikeler karşısında hala korunmasızdır. Bu nedenle ailelere çok iş düşer. Fakat burada anne ve babanın çocuğa sınırlar koyması, yaptığı şeyin güzel olmadığını çocuğa geri bildirimde bulunması, oldukça kabul edilir bir yöntemdir. Bu dönemde ki çocuklara kızmak, bağırmak veya davranışa misilleme yapmak çocuktaki olumsuz davranışı pekiştirmekten öteye geçmez.

Mesela iki yaş çocuklarında ısırma davranışı sıkça görülür. 0-2 yaş dönemi bebeklik dönemidir. Bu dönemde bebek meme emer. Bir yaşını tamamlayana kadar diş çıkarmaya devam eder. Bebeklik döneminde dişleri olmadığı için ara sıra damakları ile annenin meme ucunu ısırır ve bu alışkanlık haline gelir. Aslında yapmak istediği şey çıkmakta olan diş yerlerini kaşımak amaçlıdır. Bebek ısırdıkça anne sızlanmaya bazen de çığlık atmaya başlar ve bazen ceza vermek isteyip meme vermek istemeyebilir. Anne sızlandıkça, bağırdıkça, bebek yaptığı ısırma davranışının hayat bulduğunu görür ve bunu devam ettirir. Çünkü tam olarak yaptığı ısırma davranışının neye karşılık geldiğini anlamamıştır. Bu davranışı tekrar ettikçe “yakın çevredeki insanlar eğer güler ve ah ne güzel ısırdı” gibi sözcükler kullanırsa çocukta ısırma davranışı pekişir. Durumu bir tür oyun olarak değerlendirip başka insanlar üzerinde de denemek ister. Kreş ortamında, okul ortamında aile içinde sürekli olarak ısırma eylemini sürdürür.

Sonuç olarak çevresel faktörler davranışın gelişmesinde çok önemli etkiye sahiptir. Bunda anne ve babanın kapsayıcı ve normal düzeyde koruyucu tutumu olumsuzlukları bertaraf etmekte etkilidir. Çocuk ısırma eylemine geçtikçe sözel olumsuz geri bildirim verilebilir ama bu uyarı niteliğinde olmalıdır. Tehdit içeren uygulamalardan ve sözel ifadelerden kesinlikle kaçınılmalı, ısırma davranışını olumlu ve komik gibi gösteren bir tutum içerisine de girilmemelidir.

48 yorum “Küçük Çocuklarda Isırma

 1. Merhaba benim oğlum 12 aylık kucağımıza aldığımızda saçlarımızı çekiyor ve ısırıyor gülmeden hayır diyoruz uyarıyoruz ama yinede yapıyor bu özelliğinden vazgeçmesi için ne yapmamız lazım normal mi bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba.
   Çocuklar ortalama 2 yaşına kadar ağız bölgesini uyarmak, kaşınan diş etlerini rahatlatmak için etraflarındaki nesneleri veya başka şeyleri ısırabilirler. Onu rahatlatmak için bir diş kaşıyıcısı kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı nesneleri ağzına almasına müsaade edebilirsiniz. Saç çekmek bazı çocukların hoşuna giden bir aktivite olabilir. 12 aylık bir çocuğun ‘hayır’ komutunu uygulaması da zor olabilir. Bu yüzden onu kucağa almadan önce saçlarınızı bağlamanızı ve ilgisini diğer objelere yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

 2. Merhaba bebeğim 17 aylık son dönemlerde inanılmaz agresif oldu, istediği bir şeyi elde edemeyince aşırı sinirleniyor, öfke nöbeti geçiriyor, yaşıtları ile oynarken istediğini vermeyince çocukları ısırıyor, ve büyük çocuk gibi vuruyor, olabildiğince özgür bırakmaya çalışıyorum, kısıtlamıyorum ne yapacağımı şaşırdım normal bi süreç mi çok üzülüyorum, teşekkürler.

  1. Merhaba.
   Bahsettiğiniz dönemde çocuklar arzularının hemen yerine getirilmesini isteyebilir. Bunun için onları tamamen özgür bırakmak ve istediklerini karşılamak yerine bazen toplumsal kurallar çerçevesinde kısıtlamalara gidebilirsiniz. Ayrıca arzu ettiklerini elde etmesi için bazen beklemesini isteyebilir, bazen de istediği her şeyin olamayacağını ifade edebilirsiniz.

 3. Merhabalar , çogukların ısırması başlıklı tüm soruları ve tüm cevapları okudum ancak benimde herkezinkine benzer ancak beni psikolojik olarak bitirmiş bir problemimiz var.kızım 28 aylık 2,5 aydır 3 saat oyun grubuna kreşe gidiyor sosyalleşmesi ve biraz özgürleşmesi için gönderiyoruz çünkü benim kızım bana yapışık yaşıyor .sürekli kucak ki eğer kıcağımda değil ise bacağımda kucak kucak diye ağlayan bir evladım var.son 20 gündür şiddeti artan bir ısırma huyu edindik ancak üzülme sevinme bizim için farketmiyor her durumda örn; kucağıma almadığım zaman ısırıyor birisi ‘hadi gel oynayalım’ dediğinde vurmak istiyor yqni benim olduğum her ortamda kimseyle geçinemiyor istedikleri olmadığında da ya kendini yerden yere atıyor yada ısırıyor.bu akşam kolumu aynı yerden 2 kez ısırdı inanın bu mesajı hem can acısı hemde gözyaşı ile yazıyorum.İnsanın en değer verdiğine karşı çaresiz kalması çok zormuş . Ben o ısırdığında yada vurduğunda benim kızım ısırmaz o öpmek istiyor diyordum hemen değişiyordu ancak son 20 gündür ben öle dememe rağmen ‘ısırcam’ diyerek ısırıyor gözümün içine baka baka .bu akşam artık sabrımın son demlerini yaşadığım anda hiç onaylamadığım birşey yaptım ve bende onun beni ısırdığı aynı yerden onun kolunu ısırdım eğer sen beni ısırırsa bende seni ısırırım eğer sen bana vurursan bende vururum kızım dedim önce şaşırdı çok sonra ağladı ağladı ağladı …kendini yerlere attı hunharca ağladı …. çok uzattım biliyorum eskişehirde yaşıyorum size gelmem çok zor burda özel bir hastahane pedagogu ile görüştüm kreşin pedagogu ile görüştüm ikisinin yöntemleride bu konuyu çözmem de fayda sağlamadı.be istiyorum biliyormusunuz ? Öncelikle sürekli annesine yapışık yaşayan bi çocuk olmasın evet bu zamana kadar ben tek başıma baktım ve onda alışkanlık oldum anneannesi burda değil babannesine de 3 kere akşam 2-3 saat bıraktım ancak yanında ben yoksam hiç sorun yok çok iyi geçiniyorlar ama ben yanlarındaysam kızım çevresindeki herkeze düşman gibü davranıyor sürekli kucağımda sürekli tepemde .16 kilo artık o kadar kolay taşınmıyor ayrıca annenin bel ve boyundaki 3 fıtığıda sayarsak oldukça zor oluyor .çok uzattım ama ben ne yapacağım??? Çocuğun paikolojisini düzgün tutacaz diye bende psikoloji falan kalmadı … şimdiden dönüş yaparsanız sonsuz teşekkürler iyi çalışmalar .

  1. Şeyma Hanım merhaba.
   Bu zor durum için öncelikle size sabır diliyoruz. Bağımlı gibi görünen ebeveyn çocuk ilişkisi için bizim de size bazı önerilerimiz olacak. Ancak sizinle ilgili bilgilerimiz kısıtlı olduğu için bazı tavsiyelerimizi denemiş olabilirsiniz.

   >Çocuğunuzu ebeveyn yatak odasından ayrı bir odada yatırmayı ve eşyalarını da oraya yerleştirmeyi deneyin,
   >Kendi kıyafetlerini giymesine hem izin verin hem de onu bu konuda destekleyin.
   >Kendi özel ihtiyaçlarını (susadığında su içmek gibi) uygun fiziki koşulları sağlayarak kendisinin karşılamasını isteyin ve onu bu konuda cesaretlendirin.

   Bu önerileri kararlılıkla uygulamanız halinde bile bir değişim gözleyemiyorsanız profesyonel yardım almanız gerektiğini belirtelim.

 4. Benim oglum 1.5 yasinda elbiselerini isiriyor
  Eve yasiti ark.geldiginde cokk mutlu oluyor sariliyor omuzlarini isiriyor aglatiyor cocuklari ne yapmaliyiz on dislerinin hepsi cikti ne yapmaliyiz bu durumda cvp icin tskler

  1. Merhaba.
   0-2 yaşları arasında bebeklerin ve küçük çocukların emme, ağıza nesne alma, ısırma ve diş etlerini kaşıma/rahatlatma ihtiyaçları vardır. Bunun için çocuğunuzun ısırabileceği ve dişlerini kaşıyabileceği nesneleri ona verip rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ancak arkadaşlarına yaptığı sırada bu davranışını beğenmediğinizi belli etmenizi, ısırması için farklı nesneleri kullanabileceğini ona ifade edebilirsiniz.

 5. Benim oglum 1.5 yasinda elbiselerini isiriyor eve bi cocuk geldiginde seviniyor sariliyor kolunu.omzunu isiriyor aglatiyor neden boyle yapiyor anlamiyorum ondeki butun dislerini cikardi ne yapabiliriz bu konuda bilginiz icin tesekkurler

 6. İyi günler , iyi çalışmalar. Benim 1 yaşında bir oğlum var. Sürekli hepimizi ısırıyor. Emerken, sarılırken, oyun oynarken, durup dururken. Dişleri o kadar sivri ki, artık hepimiz canımızdan bezdik. Kollarımız bacaklarımız , yüzümüz hep kan topladı. Kızıyorum, seviyorum ama bi türlü çözüm bulamıyorum. Ne tavsiye edersiniz.

  1. Merhaba. 0-2 yaşları arasında bebeklerin ve küçük çocukların emme, ağıza nesne alma, ısırma ve diş etlerini kaşıma/rahatlatma ihtiyaçları vardır. Bunun için çocuğunuzun ısırabileceği ve dişlerini kaşıyabileceği nesneleri ona verip rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Emzirme sırasında da bebe marketlerde satılan göğüs koruyucu uçları önerebiliriz.

   1. Birkaç çeşit diş kaşıyıcı aldım ama çözüm olmadı. Sürekli ama sürekli ısırma modunda. Bazen sakin kalıyorum ama bazen dayanamayıp bağırıyorum. Kişiliğini kötü etkilemekten korkuyorum.

 7. Merhaba benim oglum Tam 1 yasinda ve sadece beni ısırıyor memeyide ısırıyor ve birakmanin esigindeyiz nasil davranayim kiziyorum veya sevgi île dikkatini
  dagitiyorum ama olmuyor tavsiyeniz varmi tesekkur ederim

  1. Merhaba.
   0-2 yaşları arasında bebeklerin ve küçük çocukların emme, ağıza nesne alma, ısırma ve diş etlerini kaşıma/rahatlatma ihtiyaçları vardır. Bunun için çocuğunuzun ısırabileceği ve dişlerini kaşıyabileceği nesneleri ona verip rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Emzirme sırasında da bebe marketlerde satılan göğüs koruyucu uçları önerebiliriz.

 8. Öncelikli olarak bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim benim oğlum da 2 yaşında mutlu olduğu zamanlarda sürekli bizi ısırıyor.Mesela oyun oynuyoruz gülüyoruz, sarılıyoruz birbirimize -o hırsını(mutluluğun verdiği coşkuyu) ısırarak atıyor.Kızdığı zaman ısırsa kendini savunmak istiyor tam konuşamadığı için ifade edemediğinden öfkesiyle yapıyor diyeceğim ama mutlu olduğunda niye ısırıyor anlamıyorum.

  1. Merhaba Şenay Hanım, ilginiz için biz teşekkür ederiz.
   Mutluluk da kızgınlık veya öfke gibi içsel dünyamızda hissettiğimiz bir duygudur. Çocuklarda da mutlu olduğu veya farklı başka duyguları yaşadıklarında o duygunun verdiği coşku ve heyecanın dışa vurumundaki tepkileri birbirine benzeyebiliyor. Ancak çocuğunuzu dikkatle takip etmenizi ve bu tepki ve davranışlarda azalma görülmemesi veya artış görülmesi halinde lütfen en yakın uzmana başvurun.

 9. Merhaba benim oğlum da 2 yaşında mutlu olduğu zamanlarda sürekli bizi ısırıyor.Mesela oyun oynuyoruz gülüyoruz, sarılıyoruz birbirimize -o hırsını(mutluluğun verdiği coşkuyu) ısırarak atıyor.Kızdığı zaman ısırsa kendini savunmak istiyor tam konuşamadığı için ifade edemediğinden öfkesiyle yapıyor diyeceğim ama mutlu olduğunda niye ısırıyor anlamıyorum.

 10. oglum 10 yasında sınıfında basarılı taktırlık bır ogrencı .ama tv kumandası tusları olsun kalem arkasındakı sılgı .yorganı .montu olsun .tırnakları olsun .kemırıyor dıs ızı bırakıyor ne yapabılırım .

  1. Merhaba.
   Bazı başarılı öğrencilerin iç dünyalarındaki mükemmeliyetçilik duygusu onların gergin ve stresli bir yaşam sürmesine neden olabilir. Bu gerginlik ve stres ile başedebilmek için bahsettiğiniz uyarımları yaparak kendilerini rahatlatmaya çalışabilirler. Size en yakın uzmana başvurarak konu ile ilgili yardım almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın