Son günlerde yaşanan çok tatsız, trajik ve üzücü olaylardan dolayı bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Dünyada hatta ülkemizde sık sık ortaya çıkan “pedofili” yani cinsel olarak çocuğun istismar edildiği vakalar haber sayfalarında yer almaya başladı. Çeşitli televizyon kanallarının ve programlarının cinsel içerikli materyallerle donatılmış olması, internet erişiminin yaygınlaşması ile çocuk istismarında artış olmaya başladı. Önceleri konuşulmayan, çeşitli sebeplerle gizli tutulan cinsel istismar ve diğer istismar olayları daha fazla gün yüzüne çıkmaya başladı. Peki cinsel istismar nedir? Pedofil yani istismar edenler kimdir? Ve çocukları cinsel istismardan nasıl koruruz?

İstismar olayı kendi içerisinde üç gruba ayrılmaktadır. Fiziksel istismar, duygusal istismar ve cinsel istismar. Üçüne de çok fazla rastlanmasına rağmen, cinsel istismar vakaları genellikle gizli tutulmaktadır. Gizli tutuluyor olmasının kültürel etkenler gibi çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Fakat en büyük sebep, çocuğun kendisine ne yapıldığını bilmiyor, anlamıyor ve anlamlandıramıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Cinsel istismar, küçük bir çocuğun, cinsel açıdan olgun bir yetişkin tarafından istismar edilmesidir. Yetişkin bir bireyin, rıza yaşının altında olan bir çocuğa, cinsel doyuma ulaşmak için yapmış olduğu eylemleri içermektedir. Bunlar sözel olarak açık saçık konuşmalar, teşhircilik (yetişkin bireyin çocuklara cinsel organlarını göstermesi), çocukları soyma, cinsel içerikli filmler seyrettirme, fotoğraflar gösterme, çocukları cinsel materyal haline getirme, cinsel doyum veya uyarılma amaçlı sürtünme, dokunma ve okşama şeklinde gerçekleşmektedir. Çocuklar böyle bir duruma maruz kaldıklarında kendilerine ne yapıldığını anlamlandırmakta güçlük çekerler. Bu eylemlere başvuran pedofiller öncelikle çocukların güvenini kazanırlar. Çocuklara hediyeler vererek, güzel sözler söyleyerek güvenlerini kazanmayı amaçlamaktadırlar. Çocuklar genellikle güvendiği birisi tarafından zarara uğrayabileceğini düşünemez. Bu yüzden başlarına gelen istismar olayını net olarak anlamlandıramazlar.

Pedofili olan kişilerin çoğunluğunu yakın akrabalar, komşular, öğretmenler, servis şöförleri, veya çocuk bakıcıları oluşturmaktadır. Çocukların ailelerinin güvenini kazanarak, çocuklarla baş başa kalmak için fırsat kollamaya başlarlar. Birine pedofili denebilmesi ve cinsel istismar uyguladığı için kanunen ceza alabilmesi için en az 16 yaşında olması ve cinsel tacizde bulunduğu kişi ile arasında en az 5 yaş olması gerekmektedir. Çocuğun ve ailenin güvenini kazandıktan sonra, çocukla başbaşa kalabilecekleri ortamlar seçerek cinsel tacizde bulunmaktadırlar. Pedofili hastalarının büyük bir kısmı 40 ve 70 yaş arasında yer alan erkeklerdir. Pedofili kişiler çoğunlukla, kendi çocukluk dönemlerinde istismara maruz kalmış kişilerdir. Bu kişiler sosyal olarak içe dönük, aile bireyleri ile yakın ve sıcak ilişki kuramayan, sosyal açıdan yeterince olgunlaşmamış bireylerdir.

Cinsel istismar, diğer istismar çeşitlerine göre daha derin yaralar bırakır ve çocuk için travmatiktir. İstismara uğramış, psikoterapi görmeyen bireylerin, ileriki yaşamlarında pedofili olma olasılığı yüksektir. Cinsel istismara maruz kalmış kişiler ilerleyen dönemlerde cinsel işlev problemi de yaşayabilmektedir. Cinsel istismara maruz kalmış çocuklarda travmatik bir etki oluşur. Depresyon, içe dönüklük, yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, alt ıslatma, dışkı kaçırma, ağlama krizleri, kabus görme, akademik başarıda hızlı düşüş gibi problemler istismara uğrayan çocuklarda çok sık karşılaşılmaktadır.

Çocukları istismardan koruyucu birçok önlem alınabilir. Bunlardan ilki çocukların arkadaş olduğu kişileri tanımak, kimlerle vakit geçirdiğini takip etmek gerekir. Çocukla vakit geçirmekte ısrarcı davranan yakın akraba ve komşuları yakından tanımakta fayda vardır. Çocukların seyrettiği filmler, çizgi filmler, internet oyunları ve web siteleri kontrol edilmelidir. İstismar yaşamış olma ihtimali hissedilen çocuklar yalnız bırakılmamalı, mutlaka profesyonel destek almalı ve ailesi ile daha fazla iletişim halinde olmalıdır.

2 yorum “Pedofili

Bir Cevap Yazın

pendik escort