psikologa_sor1

İlaçla mı tedavi olmalıyım?

Cevap: Bireylerin içerisinde bulundukları ruhsal durum bir psikiyatri hekimi veya klinik psikolog tarafından değerlendirildikten sonra bireyin ihtiyacı doğrultusunda karar verilmelidir. Her iki yöntemin de etkililiği pek çok araştırma tarafından desteklenmiştir.


Ne zaman psikoterapi yardımı almalıyım?

Cevap: İçerisinde bulunduğunuz ruh haliyle başa çıkmakta güçlük çekiyorsanız, kendi başınıza veya çevrenizin yardımıyla sorunlarınızın üstesinden gelemiyorsanız ve sorunlarınızın artık sizin için zorlayıcı bir hal aldığını düşünüyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Ayrıca, psikoterapi aynı zamanda bir kendini tanıma ve değiştirme sürecidir. Bu yüzden terapi için bir rahatsızlığınızın olması gerekmez. Bireysel gelişim ve değişime katkı sağlamak veya koruyucu amaçlı psikoterapi desteği alabilirsiniz.


Psikologlar ilaç yazabilir mi?

Cevap: İlaç yazabilme yetkisine sahip olabilmek için üniversitelerin 6 yıllık tıp eğitimini tamamlamış olmak gerekmektedir. Psikologlar tıp eğitimi değil, psikoloji eğitimini tamamlamış profesyonellerdir. Ruh sağlığı alanında ilaç yazma yetkisi psikiyatri hekimlerine aittir.


Psikolog ve psikiyatrist kimdir?

Cevap: Her ikiside ruh sağlığı alanında çalışan profesyonellerdir. Psikologlar, üniversitelerin 4 yıllık edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümünde teorik eğitimini tamamlamış profesyonellerdir. Psikoloji eğitiminin akabinde çeşitli uzmanlık alanlarına (klinik psikoloji, endüstri psikolojisi, çocuk ve gelişim psikolojisi v.b.) yönelerek uzmanlaşabilirler. Ruh sağlığı alanına yönelmiş olan psikologlar çeşitli alanlarda terapi ve test eğitimleri alarak kendilerini geliştirirler. Terapi süreçleri içerisinde süpervizyon alarak mesleki gelişimlerine katkı sağlayarak seçmiş oldukları ruh sağlığı alanında yeterlilik kazanabilirler.

Psikiyatristler ise, 6 yıllık tıp eğitimlerini tamamladıktan sonra tıpta uzmanlık sınavında psikiyatri bölümünü kazanarak burada 4 yıllık psikiyatri ihtisasını tamamlamış hekimlerdir. Ruhsal hastalıkların ilaçla tedavisini gerçekleştirebilirler. Psikologlar gibi psikiyatristlerde psikoterapi eğitim ve süpervizyonu alarak psikoterapi yapabilme yetkisi kazanırlar.


Seans süresi ve sıklıkları ne kadardır?

Cevap: Seans süreleri 45 – 60 dakika arasında değişmektedir. Seansların sıklığı terapistin bağlı olduğu ekole ve danışanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin bazı vakalarda haftada iki seans gerçekleştirilebilirken bazı vakalarda ayda 1 seans düzenlenebilmektedir. Test uygulamalarında ise yapılan uygulamanın kapsamına bağlı olarak seans süreleri farklılaşmaktadır. Testlerin sonuçları yine aynı şekilde testin kapsamına bağlı olarak değerlendirilip birkaç gün içerisinde teslim edilmektedir.


Terapistime güvenmeli miyim?

Cevap: Güven, zamanla kurulan bir bağdır. Terapide güven en önemli ilkelerden biridir. Ve terapist güven ilişkisi için elinden gelen çabayı gösterir. Psikologlar eğitim yaşamları boyunca terapide güven ilişkisinin önemine dair dersler alırlar. Etik ilkeler çerçevesinde danışanlarıyla kurmuş oldukları güven ilişkisine sahip çıkarlar. Ayrıca görüşmelerde kişisel bilgiler, olaylar ve danışanın terapistine aktardığı bilgiler her ne sebeple olursa olsun üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.


Diğer tüm soru ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.


apdm_logo_zgstanas

Sarayardı Caddesi No:60/3 Acıbadem, Kadıköy – İstanbul

0216 428 00 76
0546 428 00 76

bilgi@acibadempsikoloji.com.tr